در این مقاله نوع پوست خودت رو دقیق تر بشناس تا پوست عالی داشته باشی !!

پوست انسان به دلیل داشتن انواع مختلف باید نوع پوستمان را بشناسیم. تا بدون هیچ مشکلی از لوازم مراقبت های پوستی استفاده کنیم .وگرنه ممکن است استفاده از  لوازم های مراقبتی بدون شناخت اسیب های جدی تری به پوست بزند . در مقاله ی (انواع پوست را بشناسید تا مراقبت های بهتری از پوست خود داشته باشید) تشخیص دادید که چه نوع پوستی دارید .در این مقاله شما را به شناخت دقیق تر نوع پوست تان دعوت می کنیم .

نوع پوست خشک

پوست خشک - ماه شدی

پوست خشک – ماه شدی

نحوه تشخیص پوست خشک :

اگر پوست شما در تمام طول سال، به‌خصوص بعد از شست‌وشو، حالت کشیدگی و خارش داشته باشد یا هرگز احساس رطوبت کافی روی پوست خود نداشته باشید، نوع پوست شما خشک است. در این صورت، ممکن است حالت پوسته‌پوسته شدن را هم روی پوست خود تجربه کنید.

برای مثال، زمانی‌که ناخن خود را روی پوست‌تان می‌کشید پوسته‌های ریز شروع به ریختن می‌کند.

توجه به این نکته نیز مهم است که بین پوست خشک و پوست دِهیدراته تفاوت وجود دارد. پوست خشک، یکی از انواع پوست است که به علت فقدان تولید چربی به وجود می‌آید اما پوست دِهیدراته به دلیل کمبود آب، شرایط آب و هوایی، عوامل محیطی یا ننوشیدن آب کافی، یک وضعیت موقت پوستی است.

علل خشک بودن پوست:

  1. پوست شما از نظر ژنتیکی مستعد تولید چربی یا سبوم کمتری است،
  2. فقدان توازن هورمونی،
  3. آب‌وهوای خشک،
  4. استفاده از وسایل گرمایشی با دمای بالا در فصل‌های سرد،
  5. حمام و دوش آب گرم،
  6. مصرف دارو،
  7. بالا رفتن سن (با بالا رفتن سن تغییرات متابولیکی باعث می‌شود که پوست خشک‌تر و نازک‌تر شود).

نباید های پوست خشک :

مصرف محصولات حاوی الکل و سولفات که می‌توانند باعث از بین رفتن چربی‌های طبیعی پوست شوند. سعی کنید از دوش آب داغ کمتر استفاده کنید؛ زیرا باعث از بین رفتن رطوبت پوست می‌شود.

اگر از وسایل گرمایشی استفاده می‌کنید یا در مناطقی با آب‌وهوای خشک ساکن هستید، در منزل یا اتاق خواب خود از دستگاه بخور استفاده کنید.

نکات شستشوی پوست خشک :

افرادی که دارای پوست خشک هستند، صورت خود را با آب تنها صبح هنگام شست‌و‌شو دهند و برای پاک کردن پوست در شب از پاک‌کننده‌های ملایمی که دارای مرطوب‌کننده هستند، استفاده کنند. پوست‌های خشک پس از پاک شدن با این پاک‌کننده‌ها، نرم و صاف باقی خواهند ماند.

 بنابراین اگر پس از مصرف یک پاک‌کننده، پوست بیش از حد خشک و تحریک شد، نشانه آن است که این پاک‌کننده مناسب پوست خشک نیست.

از اب داغ حداقل استفاده را برای شستوشو پوست خشک کنید .

از لیف و اسفنج یا هر چیزی که باعث می شود روی پوست اصطحکاک ایجاد کند استفاده نکنید . و به جاش برای شتستوشو از دست خود استفاده کنید .

نوع پوست چرب

پوست چرب - ماه شدی

پوست چرب – ماه شدی

نحوه تشخیص پوست چرب :

در این حالت پوست شما براق است و مقدار زیادی چربی روی صورت، بینی، شانه‌ها و پشت‌تان وجود دارد. شما ممکن است بعد از ظهرها، هنگامی‌که تولید چربی در اوج خود است، احساس کنید باید دوباره صورت خود را بشویید.

در این حالت، منافذ پوست بزرگترند یا آسان‌تر مسدود می‌شوند و بعد از مدتی به جوش ‌های سرسیاه یا سرسفید، جوش‌های قرمز التهابی یا آکنه‌های کیست‌مانند تبدیل می‌شوند.

خبر خوب اینکه مطالعات نشان داده‌اند که رطوبت موجود در پوست‌ چرب مانع ظهور چین‌وچروک روی صورت می‌شود.

علل چرب بودن پوست:

وقتی غدد چربی پوست شما به خاطر عوامل ژنتیکی، چربی بیشتری تولید می‌کنند، پوست‌تان چرب خواهد بود. از علل دیگر می‌توان به تغییرات هورمونی، آب‌وهوای مرطوب یا خشک کردن بیش از حد پوست اشاره کرد. خشک کردن بیش از اندازه پوست باعث می‌شود پوست شما مجبور به تولید بیشتر چربی شود.

نباید های پوست چرب :

از پاک‌کننده‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و مواد آرایشی بر پایه روغن استفاده نکنید. پوست شما تنها می‌تواند تا مقدار مشخصی رطوبت را جذب کند و مابقی آن روی سطح پوست باقی می‌ماند. همچنین از محصولات حاوی الکل و سولفات اجتناب کنید؛ چراکه باعث خشکی پوست می‌شوند.

شاید باورپذیر نباشد اما بسیاری از محصولاتی که برای درمان پوست چرب وارد بازار می‌شوند، چربی‌های طبیعیِ مورد نیاز برای محافظت و مرطوب نگه داشتن پوست شما را از بین می‌برند. در واقع، زمانی‌که پوست احساس خشکی کند، به عنوان یک مکانیسم دفاعی، چربی بیشتری تولید می‌کند که این امر می‌تواند سبب بدتر شدن اوضاع شود.

نکات شستشوی پوست چرب:

بیش از دو بار در روز پوست صورت خود را نشویید، مگر اینکه عرق کرده باشید.
به هنگام شتستشوی پوست چرب بعد از عرق کردن، تنها از آب ولرم بدون شوینده استفاده کنید.
جهت شستن صورت بدون تحریک پوست تنها از نوک انگشتان بدون استفاده از لیف یا دستمال استفاده کنید.
تنها از حوله ی خود جهت خشک نمودن صورت استفاده کنید و هر هفته حوله را بشوئید.
حوله خود را در مکان های مرطوبی مانند حمام و توالت نگاه داری نکنید.
جهت خشک کردن صورت از حوله ی نرم بدون کشیدن آن بر پوست و با فشار دادن حوله بر روی پوست استفاده کنید، زیرا با این کار از ایجاد چین و چروک صورت جلوگیری می کنید.

نوع پوست مختلط

پوست مختلط - ماه شدی

پوست مختلط – ماه شدی

نحوه تشخیص پوست مختلط :

پوست مختلط در ناحیه T صورت (پیشانی، بینی، چانه) چرب، دارای منافذ باز یا جوش بوده اما در قسمت گونه و فک، خشک یا معمولی است. درمان این نوع از انواع پوست می‌تواند مشکل باشد؛ چراکه شما باید برای رسیدن به تعادل در صورت‌تان به دو موضوع مختلف بپردازید.

علل مختلط بودن پوست:

ژن‌ها یا تولید بیش از حد چربی در منطقه T صورت، از عوامل مختلط بودن پوست شماست.

ممکن است محصولات مورد استفاده شما یکی از علت‌های فقدان تعادل پوست‌تان باشد.

هنگامی‌که در حال درمان بخش‌های چرب پوست خود هستید باید مراقب قسمت‌های خشک صورت هم باشید و برعکس.

نباید های پوست مختلط :

از مصرف محصولات حاوی الکل که باعث خشکی زیاد پوست می‌شوند، خودداری کنید. همچنین نباید از محصولات ساخته‌شده برای کنترل چربی یا آب‌رسانی زیاد برای درمان کل صورت خود استفاده کنید. به دنبال محصولات جداگانه برای درمان چربی منطقه T و قسمت‌های خشک صورت باشید یا چیزی که بتواند تعادل پوست را بازگرداند.

نکات شستو شو پوست مختلط :

هنگامی که می خواهید از پاک کننده ای استفاده کنید به دنبال پاک کننده‌های ملایم محلول در آب باشید . این پاک کننده می‌تواند ژل یا کرم باشد که به میزان زیادی در برطرف کردن تمام چیزهای بد و چسبناک (آرایش خاک و گرد و غبار) موثر است. بدون اینکه احساس کنید پوست شما خیلی چرب یا خشک شده است.

پوست مختلط را با آب ولرم بشویید. آب داغ باعث می‌شود روغنهای ضروری پوست همچون کره نرم شوند و به هنگامی که صابون به این مخلوط اضافه می‌شود از بین بروند، بدون آن روغنها بخشی از مرطوب کننده وارد منافذ پوست می‌شود که منجر به گرفتگی دردناک و خارش پوست می‌شود.

پس از تمیز کردن، یک سرم را روی پوست پخش کنید تا رطوبت را نگه دارد. محصولات آبرسان به حفظ آب در داخل پوست کمک می‌کند. در حالی که محصولات مخصوص پوست خشک به تکمیل تولید چربی پوست کمک می‌کنند.

نوع پوست معمولی

پوست معمولی - ماه شدی

پوست معمولی – ماه شدی

نحوه تشخیص پوست معمولی :

در این حالت پوست شما کاملا یک‌دست است؛ چربی، خشکی یا جوش کمی دارد و تنها گاهی ایجاد شده و سریع برطرف می‌شود.

در واقع، پوست شما به محصولات آرایشی و بهداشتی واکنش نمی‌دهد و چهره شما متعادل به نظر می‌رسد.

علل معمولی بودن پوست:

ژن‌ها یکی از علت‌های اصلی داشتن پوست معمولی هستند و البته اینکه شما آدم خوش‌شانسی هستید.

نباید های پوست معمولی :

هرچند به آسانی می‌توان از پوست معمولی مراقبت کرد اما پوست معمولی یکی از اولین انواع پوست است که خیلی زود علائم پیری را نشان می‌دهد. هرگز استفاده از محصولات ضدپیری و آب‌رسان پوست را در برنامه مراقبتی پوست فراموش نکنید.

نکات شستوشو پوست معمولی :

افراد با پوست معمولی می توانند از شوینده های با ph متعادل کمک بگیرند. هم چنین شوینده های حاوی روغن موجب از بین رفتن روغن و کثیفی های صورت خواهد شد.

نوع پوست حساس

پوست حساس - ماه شدی

پوست حساس – ماه شدی

نحوه تشخیص حساس :

اگر پوست شما به‌سرعت تحریک شده، ملتهب است یا خارش دارد و خشک و قرمز می‌شود، شما دارای پوست حساس هستید.

 در این حالت، پوست هنگام استفاده از یک محصول جدید واکنش نشان می‌دهد، در گرما برافروخته می‌شود و هنگام اصلاح کردن نیز صورت‌تان جوش می‌زند.

افرادی‌که پوست حساس دارند به‌راحتی دچار آفتاب سوختگی‌ شده و به بیماری‌هایی مانند اگزما و رزاسه مبتلا می‌شوند.

علل حساس بودن پوست:

متأسفانه موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند حساسیت پوست را بیشتر کند و نام بردن از یک علت مشخص کار دشواری است.

البته ژنتیک و نوسان‌های هورمونی به عنوان دلایل اصلی برای پوست‌های حساس در نظر گرفته می‌شوند.

آب‌و هوای گرم یا سرد، شرایط هوایی خشک و آب سخت می‌توانند تأثیر بالایی روی پوست داشته باشند.

همچنین محصولاتی که استفاده می‌کنید مانند لوازم آرایشی، لوسیون، صابون و مواد شوینده می‌تواند .حاوی مواد عطری یا مواد شیمیایی ناملایم باشند و سبب تشدید حساسیت و آلرژی‌های پوستی شوند.

نباید های پوست حساس :

از مصرف محصولاتی که حاوی رایحه‌های مصنوعی، رنگ‌های سنگین و مواد شیمیایی ناملایم هستند، اجتناب کنید؛ همچنین از هر محصولی که ترکیبات آن ممکن است آلرژی یا حساسیت‌های احتمالی را برانگیزاند.

گاهی تنها از مواد طبیعی استفاده کنید؛ مثلا بعضی روزها از مقدار کمی روغن نارگیل برای مرطوب کردن پوست‌تان استفاده کنید.

نکات شستوشو پوست حساس :

شوینده‎های حاوی سرامیدهای ضروری و هیالورونیک اسید برای شستشوی صبح و شب مناسب می‎باشند. با شستشوی پوست، شما چربی‎های پوست را خارج می‎کنید؛ پس با انتخاب شوینده‎های ملایم‎تر نسبت به افراد دارای پوست معمولی یا چرب می‎توانید همراه با شستشو میزانی آب‎رسانی به پوست انجام دهید و چربی های سطحی را به طور کامل حذف نکنید.

از صابون‎های مناسب شستشوی پوست صورت خشک و حساس که حاوی روغن‎های طبیعی و مواد مرطوب کننده‎اند استفاده شود. در مورد انتخاب این نوع صابون‎ها به محتویات تشکیل دهنده دقت شود. پدهای آرایشی برای پاک کردن آلودگی‎ها و آرایش از سطح پوست گزینه‎ای سریع و قابل استفاده‎اند. ولی هیچ موقع جایگزینی کامل برای شستشوی صورت نیستند.

حرف آخر :

همیشه قبل از مصرف محصول جدید روی کل صورت خود، تست ۲۴ ساعته را روی بخشی از پوست‌تان انجام دهید. برای پی بردن به یک محصول مناسب با پوست‌تان، از نمونه‌ها (سمپل‌ها) استفاده کنید و پول و زمان خود را برای محصولاتی هدر ندهید که قادر به استفاده از آنها نیستید.

 

 

دسته بندی : زیبایی, مقالات عمومی
برجسب‌ها : , , , , , ,

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست